Úspechy žiakov‎ > ‎

Svetová súťaž v robotike

uverejnené 15. 6. 2019, 12:10 používateľom Gabriela Fajnorová
Pre mnohých čitateľov nebude informácia o účasti detí z Vrakune a Podunajských Biskupíc na súťaži FIRST LEGO LEAGUE nijakou novinkou a tak aj tento rok Vás chceme informovať o ich úspechoch, ktoré dosiahli počas tohto ročníka s ústrednou témou: INTO ORBIT.
First Lego League je najväčšou celosvetovou súťažou pre tímy detí vo veku od 9-16 rokov v stavaní a programovaní robotov zo stavebnice Lego. Súťaž je veľmi komplexná, deti súťažia v 4 disciplínach: Robot Game – súťaž autonómnych robotov na hracom stole, kde musia splniť čo najviac misií v časovom limite 2 min. 30 s., Robot Design- deti musia pred odbornou porotou obhájiť svoju prácu z pohľadu konštrukčného a programového, Team work – prezentácia tímu so zreteľom na tímového ducha a Prezentácia výskumného projektu – prezentovanie svojho projektu, v ktorom navrhli inovatívne riešenie problému na danú tému. / viac na www.fll.sk /

Na ZŠ Rajčianska pod vedením Simony Jiskrovej a Pavla Viskupa už 5. rok funguje robotický krúžok, kde sa deti pripravujú na túto súťaž. V tomto roku sa im podarilo veľmi úspešne pripraviť až tri súťažné tímy a jednu skupinku nových nadšencov robotiky majú ešte v prípravke.

No jeden tím: RDS TEAM (Daniel Viskup z 8.B, Richard Viskup, René Roger, Dávid Vadkerti) sa svojou usilovnou prácou prebojoval troma postupovými kolami až na svetové kolo FLL OPEN International 2019, ktoré sa konalo 22.-25.5.2019 v Izmire, v Turecku, kde spolu s ďalším košickým tímom reprezentovali Slovensko.
Spolu bolo na súťaži 82 tímov zo 40 krajín sveta. Najväčšou konkurenciou boli tímy z Kórei, Malajzie, Taiwanu, Nemecka, Švajčiarska, Ruska, Slovinska atď.

Tvrdá práca priniesla však svoje ovocie a tu sú absolútne skvelé úspechy:
1. miesto – Robot Design: Award Strategy and Innovation
4. miesto – Robot Game

Cesta príprav však nebola jednoduchá. Od septembra 2018, t.j. od začiatku školského roku, kedy sa zverejňujú zadania úloh, sa deti dôsledne pripravovali, zdokonaľovali, trénovali a dolaďovali, venovali príprave maximum času aj počas prázdnin a svojho voľna. Zároveň všetky tímy riešili svoje projektové zadania, ktoré boli tento rok veľmi zaujímavé. Všetky tímy na celom svete mali priniesť nový nápad pri riešení problémov pri dlhodobom pobyte človeka vo vesmíre. V spojitosti s touto témou všetkých potešilo, že pozvanie na odborné konzultácie prijal prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorého vedomosti boli pre deti nielen veľkým prínosom, ale aj zážitkom.

Veríme, že deťom ich nadšenie a entuziazmus vydrží aj naďalej a budú v robotike a hľadaní nových vedomostí vždy vidieť iba radosť a zábavu. Ďakujeme a prajeme veľa úspechov všetkým !

Simona Jiskrová a Pavol Viskup