Vyhodnotenie Maľovačky 1. st

uverejnené 4. 7. 2019, 3:47 používateľom Gabriela Fajnorová

Súťaž mladých zdravotníkov

uverejnené 20. 6. 2019, 3:03 používateľom Martina Musilová

18.júna sa uskutočnila v priestoroch Územného spolku Slovenského červeného kríža na Miletičovej ulici mestská súťaž mladých zdravotníkov. Chlapci a dievčatá zo základných škôl a gymnázií súťažili nielen v teoretických  znalostiach zdravotných vedomostí, ale predovšetkým v praktickom poskytovaní prvej pomoci a kardiopulmonálnej resuscitácie. Súťaže sa zúčastnili aj deti zo 7.B triedy, ktorí nielen súťažili, ale tiež pomohli organizátorom súťaže ako figuranti. Šikovné maskérky im najprv vytvorili zranenia, ktoré vyzerali ako ozajstné a súťaž sa mohla začať. Adela Machová, Klára Kanávorová, Mária Staršichová, Alex Zubčák a Richard Pír postupne ošetrili zlomeniny, popáleniny, poranené oko a hlavu, ale aj bezvedomie a podozrenie na infarkt a súťaž ukončili takmer dokonalou resuscitáciou. Len vďaka malých chybám sa pripravili o lepšie umiestnenie, ale aj tak obsadili spomedzi 16 súťažiacich družstiev pekné 6.miesto.

Svetová súťaž v robotike

uverejnené 15. 6. 2019, 12:10 používateľom Gabriela Fajnorová

Pre mnohých čitateľov nebude informácia o účasti detí z Vrakune a Podunajských Biskupíc na súťaži FIRST LEGO LEAGUE nijakou novinkou a tak aj tento rok Vás chceme informovať o ich úspechoch, ktoré dosiahli počas tohto ročníka s ústrednou témou: INTO ORBIT.
First Lego League je najväčšou celosvetovou súťažou pre tímy detí vo veku od 9-16 rokov v stavaní a programovaní robotov zo stavebnice Lego. Súťaž je veľmi komplexná, deti súťažia v 4 disciplínach: Robot Game – súťaž autonómnych robotov na hracom stole, kde musia splniť čo najviac misií v časovom limite 2 min. 30 s., Robot Design- deti musia pred odbornou porotou obhájiť svoju prácu z pohľadu konštrukčného a programového, Team work – prezentácia tímu so zreteľom na tímového ducha a Prezentácia výskumného projektu – prezentovanie svojho projektu, v ktorom navrhli inovatívne riešenie problému na danú tému. / viac na www.fll.sk /

Na ZŠ Rajčianska pod vedením Simony Jiskrovej a Pavla Viskupa už 5. rok funguje robotický krúžok, kde sa deti pripravujú na túto súťaž. V tomto roku sa im podarilo veľmi úspešne pripraviť až tri súťažné tímy a jednu skupinku nových nadšencov robotiky majú ešte v prípravke.

No jeden tím: RDS TEAM (Daniel Viskup z 8.B, Richard Viskup, René Roger, Dávid Vadkerti) sa svojou usilovnou prácou prebojoval troma postupovými kolami až na svetové kolo FLL OPEN International 2019, ktoré sa konalo 22.-25.5.2019 v Izmire, v Turecku, kde spolu s ďalším košickým tímom reprezentovali Slovensko.
Spolu bolo na súťaži 82 tímov zo 40 krajín sveta. Najväčšou konkurenciou boli tímy z Kórei, Malajzie, Taiwanu, Nemecka, Švajčiarska, Ruska, Slovinska atď.

Tvrdá práca priniesla však svoje ovocie a tu sú absolútne skvelé úspechy:
1. miesto – Robot Design: Award Strategy and Innovation
4. miesto – Robot Game

Cesta príprav však nebola jednoduchá. Od septembra 2018, t.j. od začiatku školského roku, kedy sa zverejňujú zadania úloh, sa deti dôsledne pripravovali, zdokonaľovali, trénovali a dolaďovali, venovali príprave maximum času aj počas prázdnin a svojho voľna. Zároveň všetky tímy riešili svoje projektové zadania, ktoré boli tento rok veľmi zaujímavé. Všetky tímy na celom svete mali priniesť nový nápad pri riešení problémov pri dlhodobom pobyte človeka vo vesmíre. V spojitosti s touto témou všetkých potešilo, že pozvanie na odborné konzultácie prijal prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorého vedomosti boli pre deti nielen veľkým prínosom, ale aj zážitkom.

Veríme, že deťom ich nadšenie a entuziazmus vydrží aj naďalej a budú v robotike a hľadaní nových vedomostí vždy vidieť iba radosť a zábavu. Ďakujeme a prajeme veľa úspechov všetkým !

Simona Jiskrová a Pavol Viskup

Športový deň v Podunajských Biskupiciach

uverejnené 28. 5. 2019, 12:35 používateľom Gabriela Fajnorová

Dňa 24. mája 2019 sa naši žiaci zúčastnili športového dňa na ŠA Tryskáč. Žiaci súťažili s jednotlivými školami Podunajských Biskupíc v športových hrách Futbal a Vybíjaná. Vybíjaná sa delila na dve základné skupiny. V prvej skupine nás reprezentovali žiaci 2. ročníka a v druhej kategórii to boli žiaci 3.-4. ročníka. Všetci súťažiaci do jednotlivých hier vložili športového ducha a svojou snahou si vybojovali krásne umiestnenia:

Vybíjaná: 1.-2.ročník – 1.miesto
                 3.-4.ročník – 3.miesto

Futbal: 1.stupeň – 2.miesto

Srdečne by sme chceli pogratulovať Lukášovi Hrmovi zo 4.C, ktorý získal titul najlepší strelec. Reprezentujúcim žiakom ďakujeme a srdečne gratulujeme k získaným umiestneniam na stupni víťazov. Zaslúžene reprezentovali našu školu.

Klokan 2019

uverejnené 23. 5. 2019, 11:31 používateľom Gabriela Fajnorová

Do celoslovenskej matematickej súťaže Matematický klokan sa z I. stupňa našej školy zapojilo 168 žiakov. Všetci sa snažili pracovať čo najlepšie.
26 súťažiacich dostalo diplom Úspešného riešiteľa a darčeky - títo sa zaradili medzi 10 - 20 % najúspešnejších súťažiacich vo svojej vekovej kategórií na Slovensku. Ostatní žiaci dostali Účastnícky diplom a darček.
Každý súťažiaci má možnosť na stránke www.matematickyklokan.sk nájsť podrobné hodnotenie svojho vlastného testu. Stačí, keď zadá svoj kód.

Najúspešnejším riešiteľ, školským šampión zo všetkých našich žiakov sa stala Michaela L. z 2.A. GRATULUJEME !!!

10. European Taekwon Do International Championschip

uverejnené 13. 5. 2019, 11:44 používateľom Martina Musilová

Náš žiak Samuel  Czaner z 5.C triedy sa 10. - 12. mája zúčastnil majstrovstiev Európy v taekwon-de v Novigrade v Chorvátsku a získal dve krásne brondzové medaily. Za Sparing a za pointfighting.
                                                                                        Gratulujeme :)

Čitateľský oriešok 5

uverejnené 8. 5. 2019, 9:58 používateľom Gabriela Fajnorová

Aj v tomto roku sa naši štvrtáci zapojili do 5. ročníka celoslovenskej čitateľskej a výtvarnej súťaže, ktorá je zameraná na čítanie s porozumením a vypracovávanie rôznych zaujímavých úloh Čitateľský oriešok 5.
Zo všetkých 785 základných škôl, ktoré sa do súťaže zapojili, sme ako škola získali 1. miesto.
Vybraní zástupcovia žiakov zo 4. tried sa zúčastnili slávnostného ceremoniálu v Zichyho paláci a odniesli si množstvo hodnotných cien a zážitkov. Jednou z nich bola aj možnosť prihlásiť sa do televíznej súťaže RTVS  Daj si čas. Zároveň sa stali aj „krstnými rodičmi“ nového pracovného zošita Letíme do vesmíru.

Túto celoslovenskú súťaž organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko v spolupráci so svojimi partnermi. Súťaž vznikla so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu.
Vďaka patrí pani učiteľkám 4. ročníkov p. uč. Bobovnickej, p. uč. Wagnerovej, p. uč. Štefunkovej a p. uč. Kondášovej.

Vybíjaná

uverejnené 1. 5. 2019, 12:15 používateľom Martina Musilová

30.apríla sa na našej škole uskutočnilo okresné kolo vo vybíjanej dievčat. Súťaže, ktorá  je určená pre mladšie žiačky II.stupňa, sa zúčastnili dievčatá 11 škôl nášho okresu. Naše dievčatá suverénne zvíťazili v základnej skupine a postúpili do finále, v ktorom najprv porazili gymnázium F.G.Lorcu, ale potom prehrali  so ZŠ Mierová a obsadili tak konečné 2.mesto.

Našu školu reprezentovali : A.Ondreášová a P.Bartošová zo 7.A, M.Staršichová, K.Kanávorová a A.Machová zo 7.B, šiestačky L.Nečedová, J.Horňáková a K.Nitková a aj piatačky L.Nikmon, P.Vrbová, V.Juhosová a V.Štyndlová.

Chemická olympiáda

uverejnené 1. 5. 2019, 12:04 používateľom Martina Musilová

V piatok 26.apríla sa na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave konalo krajské kolo 55.ročníka Chemickej olympiády kategórie D, ktorá je určená pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií.  Súťaže sa zúčastnili žiaci celého Bratislavského kraja, ktorí sa umiestnili na okresných kolách na 1. – 4.mieste. Náš okres Bratislava II reprezentoval žiak 9.B triedy Patrik Lamoš, ktorá napriek veľkej konkurencii žiakov gymnázií obsadil 19.miesto a je úspešným riešiteľom CHO.

Biologická olympiáda

uverejnené 29. 4. 2019, 23:40 používateľom Martina Musilová

25.apríla sa na ZŠ Mierová konalo okresné kolo Biologickej olympiády kategórie D, ktorá je určená pre mladšie deti II.stupňa základných škôl a osemročných gymnázií. V teoreticko-praktickej kategórii reprezentovala našu školu žiačka 7.A Soňa Dokupilová. Napriek pomerne náročnej praktickej úlohe, v ktorej musela Soňa preukázať veľké zručnosti pri mikroskopovaní obsadila v súťaži 8.miesto a je úspešnou riešiteľkou. V projektovej časti súťažila Klára Kanávorová zo 7.B, ktorá sa v svojej práci zaoberala výskytom plochej nohy u detí. Klára venovala práci veľkú pozornosť a zaslúžene skončila na peknom 2.mieste.