Akcie školy‎ > ‎

Exkurzia v Poľsku- 9. AB

uverejnené 23. 5. 2019, 11:06 používateľom Gabriela Fajnorová   [ aktualizované 24. 5. 2019, 3:17 ]
Daždivé počasie nás sprevádzalo odchodom na dvojdňovú exkurziu. Našťastie po príchode do Poľska nás už privítalo slnko a tak sme sa pustili do spoznávania. Videli sme trošku z kráľovského mesta Krakow, druhého najväčšieho mesta Poľska. Užili si rozchod na 200 x 200 metrovom stredovekom trhovisku Rynek Główny. Prezreli si okolie a nádvorie hradu Wawel na brehu Visly, stretli sa s Krakowskou legendou Drakom a nazreli do Wawelskej katedrály. Potom sme sa presunuli so neďalekého mestečka Wieliczka. 
Mesto je známe svojou soľnou baňou, ktorá patrí medzi najstaršie na svete. Baňa je hlboká 327 m, dlhá približne 300 km a má deväť podlaží. Pre turistov je sprístupnená 3,5 km dlhá trasa. Na tejto trase sme videli sochy od baníkov, ale aj súčasných umelcov. Všetko vytesané zo soľnej skaly. Ba dokonca aj kryštály v lustroch. Unavení a dobre nachodení sme sa išli vyspať pred najdôležitejšou prehliadkou, ktorá nás čakala na druhý deň. 
A zrazu sme boli tam. Boli sme v Osvienčime. Dostali sme prvé inštrukcie. Všetky veľké batohy a tašky sme museli nechať v úschovni. Fotoaparáty sme si vziať mohli, fotografovať je povolené. Pred samotným vstupom sme prechádzali bezpečnostnou kontrolou a detektorom kovov. Presne ako na letiskách. Po prechode cez kontrolu sme dostali slúchadla a prístroj v podobe malého tranzistorového rádia, na ktorom si ladíme kanál, aby sme počuli výklad. Plní očakávania sme onedlho stáli pred bránou koncentračného tábora. Známy nápis: Arbeit macht frei – práca oslobodzuje. Práca možno oslobodzuje, ale nie však v Osvienčime. Tam práca prinášala bolesť, utrpenie a smrť. Približne 3- hodinová prehliadka nás nenechala chladnými. Uvedomili sme si, že táto etapa dejín sa už nesmie nikdy zopakovať.
                                                                            Mgr. V. Mintálová

https://photos.app.goo.gl/iiysPvBvkwH3uoM9A


Comments